babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 1.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Egyelőre még nem vagyok – legalábbis nem úgy, ahogy majd leszek. Most még csak egy lehetőség vagyok, egy sejtsor a jövőből. A történetem ott kezdődik, ahol anya a ciklusod újraindul. A menstruációd első napján a tested – tudtán kívül – már előkészíti az utat számomra. Ilyenkor a méhed kitisztul és új nyálkahártyát épít, ami majd otthonom lehet.


1. hét – Baba


A petefészkedben több apró tüsző is érésnek indul. Minden tüsző egy-egy petesejtet rejthet. A legtöbb nem jut el a célig, de egy – az „igazi” – esélyt kap arra, hogy megtermékenyüljön. Ha minden jól alakul, néhány hét múlva ebből a sejtcsírából ÉN 😊 nővök ki – egy új kis élet, aki már most ott van a gondolatodban, a reményedben és a szíved mélyén.

 

Bár most még nem létezem fizikailag, mégis ez a hét a hivatalos kezdete az életemnek – legalábbis az orvosi naptár szerint. Ez azért fontos, mert a születési időpontokat, a vizsgálatok időzítését és a fejlődésem mérföldköveit mind ehhez az első naphoz mérik majd. Éppen ezért fontos, hogy anya most már még tudatosabban figyelj magadra – mert amit most teszel, az nekem is számít majd.

 

A tested állapota, a hormonrendszered, az életmódod – mind-mind hatással lehetnek rám, amikor majd valóban megfoganok. Most még csak várok, hogy megérkezzem. De nemsokára minden egyes sejtem elindul egy csodálatos, kilenc hónapon át tartó utazásra.

 

Biológiai háttér

Mivel ez még a menstruáció első napja – a terhességet innen számítjuk, de valójában még nem történt meg a fogantatás, ugyanakkor ez az időszak már az orvosi értelemben vett várandósságod része. A szervezet ilyenkor „újratervez”: a méhnyálkahártya leválik, majd újra felépül, hogy ideális környezetet teremtsen a majdani beágyazódáshoz. A petefészkekben egyszerre több tüsző is érésnek indul – közülük egy válik dominánssá, amelyből később kiszabadulhat az a bizonyos petesejt, amelyből új élet születhet. Ez az időszak kulcsfontosságú a tudatos felkészülés szempontjából is.

Tipp a hétre

Ha tervezett babáról van szó, érdemes már most nőgyógyászati konzultációra jelentkezni. A cikluskövetés, az ovuláció időzítése és a laborvizsgálatok segíthetnek felkészülni a fogantatásra, és időben kiszűrni az esetleges akadályokat.

 

1. hét – Mama

Bár még nem vagy ténylegesen várandós, a terhesség első hetét hivatalosan a menstruációd első napjától számolják. Ez azt jelenti, hogy ha most babát terveztek, és sikeres lesz az együttlét a következő hetekben, ezt a hetet már a terhesség részeként könyvelik el – még akkor is, ha a fogantatás ténylegesen csak a 2-3. héten történik meg.

 

A tested ilyenkor új ciklust kezd. A méhnyálkahártya leválik, majd újra felépül, hogy készen álljon egy megtermékenyített petesejt befogadására. A petefészekben több tüsző is érésnek indul, de általában csak az egyik jut el a teljes érésig. Ebből fog kiszabadulni az a bizonyos petesejt, amelyből – ha minden jól alakul – élet születik.

 

Sokan ebben az időszakban még nem is sejtik, hogy hamarosan gyermeket várnak. De ha tudatosan készülsz a babára, akkor már most sokat tehetsz a sikeres fogantatásért. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő vitaminok szedése (különösen a folsav!), a stresszcsökkentés, és az elegendő alvás mind hozzájárulhatnak a teherbeeséshez és az egészséges babához.

Fontos ilyenkor átgondolni a szokásaidat is. Ha dohányzol, ideje letenni a cigarettát, és az alkoholfogyasztást is érdemes mellőzni, már a próbálkozás idején. Ezek mind komolyan befolyásolhatják a fogantatás esélyeit és a magzat fejlődését. Ha bármilyen gyógyszert szedsz, konzultálj az orvosoddal, hogy azok biztonságosak-e ebben az időszakban.

Tipp a hétre

Kezdj el szedni legalább napi 400 mikrogramm folsavat, már a fogantatás előtt. Ez segíthet megelőzni a velőcsőzáródási rendellenességeket, amelyek a terhesség legelső heteiben alakulnak ki – gyakran még azelőtt, hogy tudnád, babát vársz.

Ajánlott teendők, ha babát terveztek:

  • háziorvosi konzultáció (krónikus betegségek, gyógyszerek áttekintése)
  • folsav és B-vitamin szedésének elkezdése (400–800 mcg/nap)
  • dohányzás, alkohol elhagyása

 

Vizsgálatok és felkészülés a fogantatásra

🔬 Alap laborvizsgálat: teljes vérkép (általános állapot), vércukor, máj- és vesefunkció, pajzsmirigy, hormonok: TSH, FT4, D-vitamin, ferritin.

🧬 Fertőzések szűrése: TORCH panel (Toxoplasma, Rubeola, CMV, Herpes), Hepatitis B/C, HIV, szifilisz.

💉 Vércsoport és Rh-faktor meghatározás: fontos a későbbi ellenanyagszűréshez.

🧫 Nőgyógyászati szűrések: rákszűrés (méhnyakrák-citológia), hüvelyflóra, gyulladás, Candida, bakteriális vaginózis kizárása.

🧠 Életmódtámogató vizsgálatok: hasi és/ vagy hüvelyi ultrahang (a ciklus és a petefészek állapotának felmérésére). Hormonpanel (ha korábban rendszertelen ciklus vagy vetélés volt): FSH, LH, prolaktin, AMH (petesejttartalék). Genetikai tanácsadás (35 év felett vagy családi érintettségnél).

💊 Ajánlott készítmények: Folsav 400–800 mcg (velőcsőzáródási rendellenességek megelőzésére), D-vitamin (2000 NE ha alacsony a szint), vas (ha hiányos az étrend vagy vérszegénység jelei vannak), B-vitamin-komplex.

🩺 Hasznos tipp: ha a babát tervezed, már most érdemes egyeztetni háziorvossal vagy nőgyógyásszal a meglévő gyógyszerekről, étrend-kiegészítőkről és krónikus betegségekről. A megelőzés és a tervezés sokat számít!

Ajánló

Tippek a természetes szüléshez
Vedd komolyan az életmódváltást!
Így vigyázz a babád egészségére!

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

De minek menekülni, a világ az szép, és mindenki találhat magának bárányt, rózsát, valamit, valakit, akiért érdemes cselekedni, megöntözni a rózsát, legeltetni a bárányt, és vigyázni a rózsára, hogy csak szellő érje.

- Louis de Saint-Marché -

A legjobb baba ajándék!